Szlak Niedźwiadka - idealna atrakcja dla dzieci w Wiśle

S

zlak Niedźwiadka w Wiśle to urokliwy szlak, który wiedzie przez największe atrakcje turystyczne centrum Wisły. Ma on długość 16,4 km i można go przebyć rowerem. Każdy z niedźwiadków przybiera inną postać, w zależności od miejsca, w którym go postawiono. Na szlaku będziemy mogli zobaczyć m.in.: niedźwiadka siedzącego z nartami w łapkach, który pilnuje porządku na stoku Skolnity Ski & Bike Park czy niedźwiadka próbującego przetoczyć duże koło samochodowe koło Moto Parku Pod Piramidą. Na szlaku znajduje się także niedźwiadek podróżnik przy Centrum Przesiadkowym oraz niedźwiadek z rybą przy wiślańskim wodospadzie. Spotkanie z tym prawdziwym niedźwiadkiem jest na szczęście trudne, ale odciski łap i inne ślady przypominają o obecności tych wspaniałych zwierząt w górach. A tak to się zaczęło...

poszczególne punkty szlaku niedźwiadka

Kamienne Niedźwiadki w Parku im. Stanisława Kopczyńskiego w centrum Wisły od lat są ulubionym i obowiązkowym punktem odwiedzin rzeszy turystów. Ogromna popularność Niedźwiadków zainspirowała do stworzenia szeregu inicjatyw wykorzystujących wizerunek słynnych rzeźb.

W ten oto sposób Niedźwiadek na kuli stał się oficjalną maskotką Miasta Wisły, a jego podobizna jest wykorzystywana w wielu materiałach i gadżetach promocyjnych. Od 2018 roku, za sprawą ustanowienia Szlaku Niedźwiadka, sukcesywnie rośnie ilość miejsc, w których można spotkać kamienne misie.

Szlak wyznaczają rzeźby Niedźwiadków, które swą formą nawiązują do miejsca, w którym zostały postawione. Odwiedzając poszczególne punkty Szlaku, można nie tylko zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, ale również posmakować regionalnych potraw i aktywnie spędzić czas. Zwiedzając przedstawione miejsca i podziwiając beskidzkie krajobrazy poznajemy bogate dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze Miasta Wisły.

zwiedzając liczne atrakcje turystyczne

Wszystkie Niedźwiadki na szlaku wykonane są z piaskowca godulskiego, inaczej zwanego breńskim. Surowiec ten wydobywa się wyłącznie na terenie Beskidów, w gminie Brenna. Autorami rzeźb są: Jerzy Szarzec, Grzegorz Michałek Janosik Art oraz Mieczysław Smolik.

Na chwilę obecną szlak tworzą następujące obiekty:

- Niedźwiadki w Parku im. St. Kopczyńskiego

- Niedźwiadek przy deptaku

- Niedźwiadek przy Centrum Przesiadkowym

- Niedźwiadek przy Pijalni Czekolady i Kawy Mount Blanc

- Niedźwiadek przy Chacie Olimpijczyka Jasia i Helenki

- Niedźwiadek przy górnej stacji kolei linowej Skolnity Wisła Ski & Bike Park

- Niedźwiadek przy Moto Parku Pod Piramidą

- Niedźwiadek przy Jonidle

- Niedźwiadek przy wodospadzie zwanym "Wiślańską Niagarą" -> tuż obok Aries Hotel & Spa Wisła

Szczególnie polecamy odwiedzić TE misie:

Niedźwiadki w Parku im. St. Kopczyńskiego

przemierzając kilkadziesiąt szlaków

Trzy figurki wiślańskich Niedźwiadków wykonane zostały na początku lat 60. ubiegłego wieku przez miejscowego artystę amatora Jerzego Szarca. Kamienne misie od samego początku są odwiedzane przez kolejne pokolenia turysów, a zdjęcie z nimi jest obowiązkową pamiątką z pobytu w Wiśle.

Niedźwiadki z Parku im. Stanisława Kopczyńskiego zapoczątkowały Szlak Niedźwiadka i stały się symbolem miasta. Obecnie w parku znajdują się jeden duży Niedźwiedź na kuli i dwie repliki mniejszych misiów. Niestety oryginalne, mniejsze rzeźby zaginęły.

Niedźwiadek przy Jonidle

Niedźwiadek zlokalizowany jest przy komplesie rekreacyjno-sportowym Jonidło, w malowniczej scenerii pobliskiego stawu i rzeki Wisły. Atrakcyjność i różnorodność okolicy sprawia, że miejsce to jest idealne do relaksy i wypoczynku. Nie lada gratką są należące do pobliskiego Centrum Edukacji Ekologicznej ogrody z labiryntem pnączy, strefą chilloutu i trampolinami.

Niedźwiadek przy wodospadzie zwanym "Wiślańską Niagarą"

Miś znajduje się obok pięknego, niewielkiego jeziora i ośmiometrowego wodospadu, zbudowanym na potoku Wisełka. Charakterystycznym elementem sztucznego progu wodnego, zwanego potocznie "Wiślańską Niagarą", jest system przepławek ułatwiającym rybom wędrówkę w górę rzeki.

Okolice wodospadu i jeziorka są idealnym miejscem na spacery. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w odległości ok. 400m w kierunku północnym potok Wisełka łączy się z potokiem Malinka, dając w tym miejscu początek królowej polskich rzek - Wiśle.

Warto wiedzieć, że Szlak Niedźwiadka to nie tylko atrakcja dla dzieci, ale także doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu całą rodziną. Dodatkową atrakcję może stanowić gra planszowa w formie chusty, której bohaterem jest Niedźwiadek eksplorujący teren Wisły (do nabycia w Informacji Turystycznej na Placu B. Hoffa).

A jeśli to jeszcze za mało, polecamy gadżety z wizerunkiem Niedźwiadka takie jak maskotki, torby czy medale okolicznościowe, którymi warto nagrodzić najmłodszych, którzy przejdą cały szlak.

szlakiem niedźwiadka
liczne atrakcje turystyczne

Źródło: Wiślańska Organizacja Turystyczna | Szlak Niedźwiadka - folder reklamowy Wiślańskiej Organizacji Turystycznej

Zdjęcia: https://niedzwiadek.wisla.pl/ Wiślańska Organizacja Turystyczna. Stara fotografia z archiwum Miasta Wisły (wpis na Facebooku)

Przeczytaj także:

Poprzedni artykuł
Menu ze szparagami - sezon w pełni
Następny artykuł
Pakiet dla seniora

Najnowsze artykuły

PSYjaciele w Aries

PSYjaciele w Aries

Czworonożni PSYjaciele od zawsze byli i są mile widziani w Aries Hotel & Spa Wisła. Od czerwca czeka jednak na nich kilka niespodzianek. Sprawdźcie jakie i już dzisiaj zaplanujcie wspólny wyjazd do...

5 TOP kosmetyków na lato

5 TOP kosmetyków na lato

Lato na dobre zawitało do Wisły. Już wkrótce termometry wskażą ponad 28 stopni Celsjusza. Warto w takich warunkach jeszcze intensywniej zadbać o naszą skórę, zwłaszcza pod kątem ochrony przed promi...

Trendy ślubne na 2022 rok

Trendy ślubne na 2022 rok

Trendy ślubne na 2022 – wywiad z Katarzyną Zubrzycką, Event Managerem oraz Wedding Plannerem Aries Hotel & Spa Wisła. Ślub zaplanowany na tegoroczne lato czy może dopiero planujecie ceremonię zaślu...

No items found.