Aries Hotel & Spa Wisła, Wisła

Historia sprzed 66 lat

  1. Home Page
  2. Hotel
  3. Historia sprzed 66 lat

Aries Wisła, historia schroniska PTTK

Historia budynku, w którym obecnie mieści się 4 gwiazdkowy Aries Hotel & Spa Wisła sięga lat 50-tych. To właśnie w 1952 roku rozpoczęto wznoszenie budynku. Pierwotnie miało się w nim znajdować prewentorium dziecięce a następnie dom kolonijny. Wobec problemów finansowych oraz technicznych organizacja Ligi Kobiet Polskich (inicjatorki projektu) przekazała budynek PTTK, które ukończyło inwestycję i doprowadziło do otwarcia Domu w 1955 roku.  

Historia sprzed 66 lat
Historia sprzed 66 lat

Obiekt początkowo działał jako Dom Wycieczkowy "Malinka", a w okresie późniejszym otrzymał nazwę "Nad Zaporą" z racji usytuowania w pobliżu tzw. Małej Zapory w początkowym biegu Wisły. Docelowo w budynku powstały 133 miejsca noclegowe, a pierwszymi gośćmi zostali uczestnicy V Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży, odbywającego się w Warszawie w lipcu i sierpniu 1955 roku. Z uwagi na pierwotną funkcję obiektu, konieczne było dokonanie licznych przeróbek oraz modernizacji, które zakończyły się ostatecznie w 1970 roku. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku Dom oferował 170 miejsc noclegowych w pokojach dwu- i wieloosobowych. W obiekcie znajdowała się także dyżurka GOPR.

Dom Turysty

Dom Wycieczkowy zwany także Domem Turysty był popularnym miejscem, szczególnie dla turystyki zorganizowanej, choć przyjmował również gości indywidualnych. W 1966 roku obiekt zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na najlepsze schronisko. Patrząc na stare zdjęcia i pocztówki uważamy, że przyznana nagroda była w pełni zasłużona.

Nowa historia...

W kolejnych latach obiekt stopniowo podupadał. Około 2012 roku został finalnie wyłączony z eksploatacji, a w budynku rozpoczęto remont. Ostatecznie schronisko PTTK zostało wydzierżawione firmie Platan Hotels & Resorts Sp. z o.o., która w styczniu 2020 roku otworzyła w nim Aries Hotel & Spa Wisła. Mimo licznych zmian w budynku głównym dawni Goście Domu Turysty dostrzegą stare układy korytarzy czy schodów. Z widocznych zmian byłe schronisko zyskało piękną, drewnianą oranżerię, kryty basen oraz całkowicie nowy budynek, w którym oprócz pokoi hotelowych znajduje się także SPA. 

Historia sprzed 66 lat
Historia sprzed 66 lat

Dom Turysty został wzniesiony w niezwykle malowniczym miejscu Wisły Czarne na wysokości 485 m n.p.m. Z okien obecnego dzisiaj hotelu można podziwiać otaczające Aries góry porośnięte gęstymi lasami oraz płynącą tuż przy brzegu rzekę Wisłę, która zaledwie kilka metrów dalej spada w dół 8 metrowym wodospadem. Bobry i czaple to niemal codzienność obecnej przy hotelu fauny.

Aries Hotel & Spa Wisła to miejsce z ponad 60-letnią historią. Z niecierpliwością czekamy na kolejne lata działalności hotelu, pełne Gości szukających pięknej przestrzeni do spokojnego wypoczynku w sercu Beskidu.

Do zobaczenia, 

Zespół Aries Hotel & Spa Wisła

Źródła: https://pl.wikipedia.org | https://fotopolska.eu

mobile nav bg
See on the map
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close