Pada? Atrakcje w Wiśle, gdy za oknem deszcz

W

isła jest często określana jako Perła Beskidu i jeśli pogoda dopisuje najważniejszymi atrakcjami są oczywiście szlaki turystyczne, parki czy ścieżki rowerowe. Sytuacja nieco się zmienia, gdy pogoda ze słonecznej zamienia się w pochmurną i deszczową. Mamy jednak na to rozwiązanie, w dodatku nie jedno. Zapraszamy na przegląd ciekawych atrakcji Wisły, gdy za oknem pada deszcz.

dolinie rzeki wisły

Na początek Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego, które znajduje się w samym centrum Wisły, przy deptaku. Muzeum powstało w dawnej karczmie z 1794 roku. Ekspozycja stała to eksponaty związane z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego.

Poznajemy pasterstwo, tkactwo, obróbkę drewna czy narzędzia rolnicze jakich kiedyś używano. Możemy także obejrzeć regionalne stroje oraz piękne przykłady sztuki ludowej, w tym zabawki dla dzieci. W 2010 roku obok muzeum wybudowano Enklawę Budownictwa Drewnianego, w którego skład wchodzi obecnie: kuźnia, chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba.

W kuźni można obejrzeć z bliska i na żywo pracę kowala. Całość terenu muzeum jest wzbogacona o pasiekę pszczelarską oraz zielnik (w okresie letnim). Głównym założeniem muzeum jest żywy przekaz tradycyjnych elementów kultury ludowej Górali Śląskich. Muzeum Beskidzkie regularnie wystawia również ekspozycje dodatkowe. To nasz numer 1 jeśli chcemy poznać historię regionu i samej Wisły.

zabytkowy park przygód

Nasza kolejna propozycja to Centrum Edukacji Ekologicznej, które znajduje się na terenie ośrodka sportowego Jonidło. Kompleks składa się z budynku głównego oraz ogrodów edukacyjnych, w których odwiedzający mogą podziwiać ogrody kwitnące, ziołowe, korytarze traw a także kamienny labirynt. Wróćmy jednak do budynku głównego.

Na pierwszym piętrze znajduje się ekspozycja stała poświęcona wiedzy przyrodniczej oraz budowaniu świadomości wpływu człowieka na środowisko. Warto śledzić CEE na FB, gdzie na bieżąco publikowane są warsztaty i wydarzenia, w których warto wziąć udział np.: warsztaty z budowania domków dla zapylaczy czy spotkania zielarskie lub pasterskie.

Ważnym elementem edukacyjnym ośrodka jest także edukacja w zakresie pszczół. Miejsce warte odwiedzenia zwłaszcza z najmłodszymi. Gorąco polecamy!

Rezydencja Prezydenta RP to kolejny punkt na mapie Wisły, który warto obejrzeć. Obiekt powstał w latach 1929-1931 jako dar ludu śląskiego dla obecnej głowy państwa i stanowił oficjalną rezydencję polskich głów państwa aż do 1952 roku, z przerwą do 2002. Wcześniej w tym samym miejscu znajdował się modrzewiowy zameczek myśliwski Habsburgów, zbudowany na początku XX wieku.

Obecny zamek jest podzielony na dwie części: Zamek Górny oraz Zamek Dolny. Górny, czyli właściwa rezydencja, pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe dla prezydenta RP. Pod jego nieobecność zamek można zwiedzać. Na trasie turystycznej znajdują się m.in.: hol wejściowy, weranda zwana salonem Pronaszki, jadalnia, salon i palmiarnia. Można także obejrzeć gabinet Prezydenta Mościckiego. Zamek Dolny pełni funkcję hotelową oraz konferencyjną z restauracją.

Zwiedzając Zamek warto obejrzeć również drewnianą kaplicę p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała jeszcze przed budową rezydencji, w 1909 roku. Niewątpliwym walorem Zamku jest jego położenie, u podnóża Baraniej Góry, nad miejscem połączenia Białej i Czarnej Wisełki. Zamek Prezydenta RP wszedł w latach trzydziestych XX wieky w rejestr obiektów chronionych takich jak Wawel czy Łazienki Królewskie w Warszawie. Ciekawa lekcja historii.

sportowe trofea adama Małysza

Drewniany pałacyk myśliwski Habsurgów w centrum Wisły to piękny zabytek (nawiązujący do budownictwa alpejskiego), który pierwotnie stał wśród lasów Beskidu Śląskiego, na polanie Przysłop. Wzniesiono go w 1898 za rządów arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Gościł on często koronowane głowy, które tak jak on lubowały się w polowaniu na głuszce.

Pałacyk myśliwski jest najstarszym budynkiem w Wiśle, które przeniesiono do centrum miasto w 1986 roku w celu jego renowacji i ocalenia, ponieważ w jego miejsce powstało nowe schronisko PTTK na Przysłopie. Obecnie w pałacyku mieści się siedziba wiślańskiego oddziału PTTK oraz wystawa "Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego".

To nie koniec ciekawych obiektów w Wiśle. Godne polecenia jest także muzeum Ochorowiczówka, muzeum aptekarstwa czy muzeum narciarstwa. Jeśli jednak nie w smak Wam wychodzenie z hotelu, kiedy za oknem deszcz zapraszamy do skorzystania z atrakcji Aries Hotel & Spa Wisła.

Czeka strefa wellness z basenem, dwoma jacuzzi z widokiem na las i rzekę Wisłę oraz strefa saun. Dla dzieci dostępne są dwie sale zabaw (dla młodszych oraz "Małpi gaj" dla nie co starszych). W strefie wellness jest także brodzik z dwoma fontannami. Wolicie coś mniej aktywnego? W Lobby Barze czeka biblioteczka z bogatym wyborem książek do poczytania w Restauracji, lobby czy w pokoju. Wystarczy zamówić room service :)

p.s. Dodamy jeszcze tylko, że w górach nie ma złej pogody. Są tylko źle dobrane ubrania :)

skocznia narciarska
Poprzedni artykuł
Zwiedzaj Wisłę z aplikacją KompasGo
Następny artykuł
Magiczny ślub jesienią

Najnowsze artykuły

Niespodzianka w pokoju hotelowym

Niespodzianka w pokoju hotelowym

Każda podróż zasługuje na wyjątkowy początek, a hotele mają za zadanie uczynić ten moment niezapomnianym. W Aries Hotel & Spa Wisła przywiązujemy ogromną wagę do kreowania niezapomnianych przeżyć d...

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle

Nie od dziś wiadomo, że Beskidy stanowią serce regionu o bogatej kulturze i tradycjach. Co roku, miasto Wisła staje się świadkiem niezwykłego wydarzenia - Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w którym wsp...

Zapora Wisła Czarne - historia powstania

Zapora Wisła Czarne - historia powstania

Zaporę wodną w Wiśle Czarnem budowano w latach 1967-1973, w miejscu nieco poniżej połączenia potoków Czarnej i Białej Wisełki, które wskutek spiętrzenia wód zostało zalane. Z powodu budowy musiano ...

No items found.