Aries Hotel & Spa Wisła, Wisła

Historia sprzed 66 lat

  1. Strona główna
  2. Hotel
  3. Historia sprzed 66 lat

Aries Wisła, historia schroniska PTTK

Historia budynku, w którym obecnie mieści się 4 gwiazdkowy Aries Hotel & Spa Wisła sięga lat 50-tych. To właśnie w 1952 roku rozpoczęto wznoszenie budynku. Pierwotnie miało się w nim znajdować prewentorium dziecięce a następnie dom kolonijny. Wobec problemów finansowych oraz technicznych organizacja Ligi Kobiet Polskich (inicjatorki projektu) przekazała budynek PTTK, które ukończyło inwestycję i doprowadziło do otwarcia Domu w 1955 roku.  

Historia sprzed 66 lat
Historia sprzed 66 lat

Obiekt początkowo działał jako Dom Wycieczkowy "Malinka", a w okresie późniejszym otrzymał nazwę "Nad Zaporą" z racji usytuowania w pobliżu tzw. Małej Zapory w początkowym biegu Wisły. Docelowo w budynku powstały 133 miejsca noclegowe, a pierwszymi gośćmi zostali uczestnicy V Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży, odbywającego się w Warszawie w lipcu i sierpniu 1955 roku. Z uwagi na pierwotną funkcję obiektu, konieczne było dokonanie licznych przeróbek oraz modernizacji, które zakończyły się ostatecznie w 1970 roku. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku Dom oferował 170 miejsc noclegowych w pokojach dwu- i wieloosobowych. W obiekcie znajdowała się także dyżurka GOPR.

Dom Turysty

Dom Wycieczkowy zwany także Domem Turysty był popularnym miejscem, szczególnie dla turystyki zorganizowanej, choć przyjmował również gości indywidualnych. W 1966 roku obiekt zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na najlepsze schronisko. Patrząc na stare zdjęcia i pocztówki uważamy, że przyznana nagroda była w pełni zasłużona.

Nowa historia...

W kolejnych latach obiekt stopniowo podupadał. Około 2012 roku został finalnie wyłączony z eksploatacji, a w budynku rozpoczęto remont. Ostatecznie schronisko PTTK zostało wydzierżawione firmie Platan Hotels & Resorts Sp. z o.o., która w styczniu 2020 roku otworzyła w nim Aries Hotel & Spa Wisła. Mimo licznych zmian w budynku głównym dawni Goście Domu Turysty dostrzegą stare układy korytarzy czy schodów. Z widocznych zmian byłe schronisko zyskało piękną, drewnianą oranżerię, kryty basen oraz całkowicie nowy budynek, w którym oprócz pokoi hotelowych znajduje się także SPA. 

Historia sprzed 66 lat
Historia sprzed 66 lat

Dom Turysty został wzniesiony w niezwykle malowniczym miejscu Wisły Czarne na wysokości 485 m n.p.m. Z okien obecnego dzisiaj hotelu można podziwiać otaczające Aries góry porośnięte gęstymi lasami oraz płynącą tuż przy brzegu rzekę Wisłę, która zaledwie kilka metrów dalej spada w dół 8 metrowym wodospadem. Bobry i czaple to niemal codzienność obecnej przy hotelu fauny.

Aries Hotel & Spa Wisła to miejsce z ponad 60-letnią historią. Z niecierpliwością czekamy na kolejne lata działalności hotelu, pełne Gości szukających pięknej przestrzeni do spokojnego wypoczynku w sercu Beskidu.

Do zobaczenia, 

Zespół Aries Hotel & Spa Wisła

Źródła: https://pl.wikipedia.org | https://fotopolska.eu

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij