Aries Hotel & Spa Wisła, Wisła
Nowe, zimowe menu w Restauracji Polka

Nowe, zimowe menu w Restauracji Polka

  1. Home Page
  2. Hotel
  3. Blog - Zauroczeni Tobą
  4. Nowe, zimowe menu w Restauracji Polka
02 December 2021

Pieczona figa, zalewajka, perliczka oraz creme brulle to smaki zimowej karty Restauracji Polka. Z nutą żalu pożegnaliśmy gęsinę i jej listopadowe dobrodziejstwa, ale czas na grudzień i nowe propozycje dań. Zespół Szefa Kuchni Tomasza Morysa nie zawiódł i kolejny raz zaprezentował menu zaskakujące smakiem i wyglądem. 

Na początek nasz świąteczny faworyt, czyli pieczona figa z oscypkiem, brusznicą, solirodem oraz octem balsamicznym. Soliród? To roślina o mięsistych pędach, podobna do skrzypu. Występuje na błotnistych wybrzeżach i plażach. Ciemnozielone pędy są chrupiące i mają charakterystyczny, słony smak. Połączenie figi z serem oraz czerwoną borówką z solirodem daje danie bardzo delikatne i lekkie w strukturze, więc stanowi świetny start. 

Zalewajka z ozorem jagnięcym, wędzonym twarogiem oraz krokietem grzybowym to osobisty ukłon Szefa Kuchni w stronę smaków z dzięcięcych lat. Bo któż nie zna smaku zalewajki. Wersja serwowana w Restauracji Polka to jej nowa odsłona. Dodamy tylko, że ozór jagnięcy jest w tym wydaniu niezwykle kruchy. 

Danie główne - zaskakujące formą podania i smakiem. Cała noga perliczki z daktylami, szalotką, śliwką oraz kaszanką. Cała noga? Tak! Choć jednych może szokować, dla twórców było rzeczą oczywistą, aby to danie podać właśnie w taki a nie inny sposób. Perliczka wyróżnia się najchudszym mięsem spośród drobiu. Warto poznać jego smak. 

Dla jednych dopełnienie kolacji a dla innych powód, dla którego w ogóle zamawiają inne dania... Deser. Creme brulle z zabajone w czekoladzie - nic dodać, nic ująć. 

Gotowi na nowe smaki? Zapraszamy do rezerwacji stolika w naszej Restauracji Polka Magdy Gessler:

tel.: +48 334440555 | mail: polka.wisla@hotelaries.pl

mobile nav bg
See on the map
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close