Aries Hotel & Spa Wisła, Wisła
6 zasad bezpiecznego wędrowania po Beskidach

6 zasad bezpiecznego wędrowania po Beskidach

  1. Úvodní stránka
  2. 6 pravidel bezpečné turistiky v Beskydech
electric car
09 srpna 2022

Wakacje powoli dobiegają końca a to oznacza nadejście najpiękniejszej pory roku w górach...jesieni. To także czas, kiedy częściej planujemy górskie wędrówki. Sprawmy, aby były one zawsze udane = bezpieczne. Poznajcie 6 zasad bezpiecznego wędrowania po Beskidach. 

1. Wybierzcie cel swojej wędrówki i zaplanujcie trasę

W górach niezwykle ważne jest planowanie. O ile sam pomysł wyjazdu na weekend w Beskidy może być spontaniczny tak wyjście w góry już zdecydowanie nie. Obierając cel wędrówki rozważcie swoje siły. Czy Wasza kondycja nie zawiedzie i nie będziecie musieli zawracać w połowie trasy? Planując trasę sprawdźcie czas przejścia, przewyższenia oraz czy po drodze są schroniska. Zapiszcie plan B. Nie musicie z niego skorzystać, ale dobrze go mieć na wypadek złej pogody czy innych problemów. Wyznaczając trasę korzystajcie z tradycyjnej mapy lub map online, które pomogą również w określeniu różnić wzniesień czy dokładnego czasu przejścia. Na blogach szukajcie ciekawostek przyrodniczych, które będziecie mogli obejrzeć w trakcie Waszej wycieczki. W Wiśle takie przyrodnicze niespodzianki to np. Kaskady Rodła na szlaku w stronę Baraniej Góry.

2. Sprawdźcie pogodę

Beskidy jesienią to gwarancja pięknych, wręcz spektakularnych widoków lasów w odcieniach czerwieni i złota. Niech niezwiedzie Was jednak ich wygląd i przed wyjściem na szlak sprawdźcie kilkukrotnie prognozę pogody, zwłaszcza na portalach z dedykowaną prognozą w górach. Niechcecie aby złapała Was ulewa :)

3. Spakujcie się dobrze i... ubierzcie

Plecak - to podstawa Waszego wyposażenia. To co się w nim znajdzie zależy oczywiście od planowanej trasy. #musthave to: woda do picia, przekąski, mapa, mała apteczka + dodatkowa odzież, która przyda się, gdy pogoda nagle ulegnie zmianie. Nie można zapomnieć także o kurtce przeciwdeszczowej. Może nie złapie Was ulewa, ale krótkie opady deszczu w górach potrafią zaskoczyć. Nie oszczędzajcie na obuwiu. Im lepszej jakości i dobrze dobrane (rozmiar) tym lepiej. Dzięki dobrym butom nogi same będą Was niosły. Do dobrze, prawie ;)

4. Zadbaj o bezpieczeństwo

Beskidy choć to nie wysokie góry wymagają szacunku. Wychodząc na szlak pamiętajcie, aby mieć naładowany telefon (na dłuższą trasę zabierzcie PowerBank). Poinformujcie kogoś dokąd idziecie i kiedy planujecie powrót. W telefonie zapiszcie numer do GOPR - 985, tel. 601 100 300. Zainstalujcie także aplikację Ratunek.

5. Wyjdzice wcześnie i trzymajcie się szlaku

Jedną z żelaznych zasad udanej wędrówki górskiej jest zaplanowanie jej na wczesne wyjście. Gwarantuje ono dłuższą ekspozycję światła dziennego - zmrok Was nie zaskoczy. To także mniejsze prawdopodobieństwo burzy, które tworzą się w godzinach po południowych. I pamiętajcie! Trzymajcie się szlaku. To nie tylko kwestia Waszego bezpieczeństwa, że nie zgubicie się zbaczając na chwilę z zaplanowanej trasy. To także poszanowanie przyrody górskiej w tym zwierząt, które nie planują spotkań z człowiekiem. Nie kreujmy takich spotkań sami. 

6. Wędrój w towarzystwie

Jeśli nie musisz, nie wychodź w góry samotnie. W parze jest bezpieczniej. 

Pora ruszać na szlak - do zobaczenia w Wiśle!

mobile nav bg
viz na mapě
Při poskytování služeb nám pomáhají COOKIES.

Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více v Oznámení o ochraně osobních údajů.

ROZUMÍM